Bez wątpienia nasze problemy zdrowotne są coraz częściej uwarunkowane higieną pomieszczeń w jakich przebywamy oraz czystością powietrza jakim oddychamy. Zgłoszone przypadki chorób alergicznych mają niestety tendencję rosnącą. Według EFA ponad 80 milionów osób w Europie cierpi na jakąś odmianę choroby alergicznej. Obecne budynki są zdecydowanie lepiej izolowane niż kiedyś, a to prowadzi do ograniczonej wymiany powietrza wewnątrz budynku z powietrzem atmosferycznym, którego czystość i tak stoi pod znakiem zapytania. W wyniku tego powietrze, którym oddychamy w pomieszczeniu jest bardziej zanieczyszczone wszelkimi patogenami - alergeny, bakterie, wirusy itd... Biorąc pod uwagę, że spędzamy w pomieszczeniach prawie 90% naszego czasu, warto zadbać o jak najwyższy poziom czystości pomieszczeń, w których przebywamy. Ozonowanie to jedyna skuteczna metoda dezynfekcji przy której nie stosuje się chemii, naturalnym stosowanym elementem/środkiem biobójczym jest sam ozon. Właściwości bakteriobójcze wykazuje już nawet w stężeniu ok. 13µg/dm3.

Pomijając fakt, iż ozon jest stosunkowo nietrwałym gazem a jego połowiczny rozpad cząstek wynosi średnio 30min i jest zależny od ciśnienia , wilgotności i temperatury powietrza, to i tak  efektywnie eliminuje w pomieszczeniach wszelkiego rodzaju patogeny biologiczne i chemiczne, wszelkie alergeny, mikroorganizmy i drobnoustroje w tym roztocze, cysty, grzybnie, itd. Ozon rozpada się na typową dwuatomową cząstkę tlenu oraz  jeden aktywny atom tlenu i właśnie ten pojedynczy atom tlenu eliminuje wszelkie wymienione wcześniej chorobotwórcze patogeny z powietrza i przedmiotów. Dokładnie obrazując działanie naszego pojedynczego bohatera wygląda to następująco. Pojedynczy atom tlenu łączy się z wirusami, czy alergenami powodując brak możliwości ich dalszego rozwoju. Ozon przenikając do wnętrza chorobotwórczego patogenu  eliminuje go na dobre. Cząsteczki ozonu są bardzo małe co umożliwia im przenikanie przez bardzo gęste materiały, a ze względu na fakt ,że ozon jest około 3000 razy sprawniejszy niż chlor, to wszelkie mikroorganizmy giną zanim zdążą przekazać informacji o zagrożeniu kolejnym generacjom. W ten sposób nie ma zjawiska odporności bakterii. Proces ozonowanie nie tylko dezynfekuje pomieszczenia wraz z jego wyposażeniem, ale także skutecznie usuwa (nie maskuje) wszelkiego rodzaju nieprzyjemne zapachy m.in. wilgoci, stęchlizny, dymu papierosowego, farby, spalenizny czy tez zwierząt domowych. Ozon jest skutecznie stosowany do walki z pleśnią i grzybem występującym w wszelkiego rodzaju pomieszczeniach i z powodzeniem zastępuję używane do tej pory z mizernym skutkiem różnego rodzaje środki chemiczne. Ozonowanie powoduje rozerwanie łańcuchów i pierścieni węglowych szkodliwych, rakotwórczych i toksycznych związków chemicznych, utlenia powstające związki proste do dwutlenku węgla, wody i tlenków pierwiastków składowych, nieszkodliwych dla zdrowia człowieka.

Ozon w przetwórstwie spożywczym . Proces ozonowania bardzo dobrze wpływa na żywotność owoców, warzyw, różnego rodzaju ziarn uprawnych. Ozon likwiduje z powierzchni wszelkie chorobotwórcze patogeny, szkodniki, wirusy przedłużając świeżość magazynowanych zbiorów. Ozonowanie pomieszczeń składowania żywności - (magazyny , chłodnie ) oraz pomieszczeń produkcyjnych w znaczącym stopniu podnosi ich standardy poprzez eliminację szkodliwych związków chorobotwórczych zapobiegając skażeniom żywności . Regularne ozonowanie pomieszczeń transportu żywności, głównie mięsa winno być priorytetem firm, które dbają o wysoką jakość swoich wyrobów.

Ozon w służbie zdrowia - Dezynfekcja pomieszczeń w szeroko pojętym znaczeniu służby zdrowia wymaga skuteczniejszych metod niż mało efektywne, tradycyjne mycie i spryskiwanie tradycyjnymi chemicznymi preparatami. Niezastąpiona skuteczność ozonu w walce z bakteriami i wirusami ma olbrzymi wpływ na prawidłowy proces zdrowienia pacjentów. Fundamentem właściwej czystości mikrobiologicznej jest zapobieganie kontaminacji drobnoustrojami chorobotwórczymi pomieszczeń, sprzętu, wyposażenia ii samych wyrobów medycznych. Zaczynając od odkażania ozonem przychodni, gabinetów lekarskich poprzez sale zabiegowe, sale chorych, samochody transportu chorych po magazyny sprzętu i wyposażenia: pościeli, materacy, łóżek itp. Ozonowanie skutecznie sterylizuje sprzęt medyczny wraz z  całym wyposażeniem pomieszczeń. Ozon penetruje miejsca gdzie nie jesteśmy w stanie fizycznie eliminować zagrożenia. Skuteczniej niż tradycyjne metody zabija wirusy i bakterie, odświeża powietrze nie maskuje przykrych zapachów, on je skutecznie utlenia. Ozon nie pozostawia po sobie ubocznych szkodliwych związków.

Hotelarstwo - Gastronomia - Placówki Oświaty - Opieka Zdrowotna - Gabinety Urody - Sale Fitness - itd... We wszystkich wymienionych sektorach ozon przywróci sterylność powietrza oraz zdezynfekuje znajdujące się w nim całe wyposażenie. Pozwoli cieszyć się zaskakująco wolnym od wszelkich chorobotwórczych czynników otoczeniem. Ozonowanie ogranicza do zera ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów , bakterii czy alergenów roznoszonych przez personel czy potencjalnych petentów.

Usuwania ozonem pleśni i grzyba - Wielkim atutem ozonu przy pozbywaniu się pleśni i grzyba oraz nieprzyjemnego zapachu stęchlizny, który praktycznie zawsze towarzyszy tym problemom we wszelakich pomieszczeniach, jest jego wszechstronność działania. Podczas zabiegu ozonowania natychmiast zniszczeniu ulegają wszelkie chorobotwórcze patogeny wywoływane przez grzyby i pleśń, które zawsze znajdują się w powietrzu . Ozon dociera do miejsc trudno dostępnych bądź tych gdzie nie jesteśmy w stanie mechanicznie wyeliminować problemu. Odpowiednie stężenie ozonu i czas jego emisji pozwoli wyeliminować problem.

Motoryzacja - Zabiegi ozonowania samochodów to najskuteczniejszy sposób na odgrzybianie klimatyzacji jak również eliminację z wnętrza pojazdów wszelkich chorobotwórczych patogenów oraz nieprzyjemnych i ciężko pozbywalnych, przykrych zapachów . Dostępne na rynku preparaty chemiczne,  przegrywają z kretesem w konkurencji z ozonem. W przypadku transportu spożywczego nie tylko strefa kabiny powinna być ozonowana, ale głównie przestrzeń załadunkowa wymaga regularnych dezynfekcji ozonem w celu podniesienia standardów higienicznych. Dbając o zdrowie swoje jak i swoich bliskich dla nowego właściciela  zakupionego samochodu ozonowanie stało się niepisanym obowiązkiem . Dezynfekcje ozonem wyeliminują wszelkie bakterie i alergeny po poprzednich użytkownikach - właścicielach.

Ozonowanie poremontowe - Zabieg ozonowanie po przebytym remoncie skutecznie wyeliminuje z pomieszczeń szkodliwe patogeny chemiczne. Ozon skutecznie utleni wszelkie szkodliwe związki pozostałe po farbach, klejach, rozpuszczalnikach itd. Zlikwiduje wszelkie uciążliwe zapachy. Materiały budowlane, które wykorzystujemy do remontów zawierają wiele szkodliwych substancji a ich długie wydzielanie powoduje przewlekłe alergie i podrażnienie drug oddechowych.

Skuteczność bakteriobójcza procesu ozonowania jest 50 razy większa i nawet 3000 razy szybsza od chloru i innych czynników chemicznych. Niewielkie stężenie ozonu w ciągu krótkiego czasu- kilku minut zabija i niszczy wszystkie niebezpieczne związki, zarówno organiczne, jak i nieorganiczne. A jego atutem jest bezpieczeństwo i ekologiczność.

Firma OZONEKO dysponuje specjalistycznymi ozonatorami o dużej mocy co w dużym stopniu wpływa na krótki czas usługi oraz niskie koszty . 

 

 

 
Informacje